Hit destinacije Japana

Teško je sastaviti popis hit destinacija jedne tako osebujne zemlje kao što je Japan, prije svega zbog toga što turisti dolaze u Japan sa stotinama, ako ne i tisućama različitih želja i afiniteta.  Jedni bi obilazili drevne hramove, druge zanima šoping, treći bi upoznavali predivne brdske staze i termalna vrela, a mnogi bi sasvim sigurno rado i u noćni život…
Naš popis sačinili smo temeljem vlastitih iskustava, te brojnih rang-lista različitih internetskih portala, evo našeg prijedloga 10 naj-destinacija u Japanu:

TOKYO
Umjesto uvoda, evo nešto putopisno „iz prve ruke“ o japanskoj prijestolnici:
TOKYO, TAJ DIVNI DOBROĆUDNI MONSTRUM
Inače, glavni grad Japana s populacijom (računajući i okolne “satelitske” gradove) od preko 35 milijuna stanovnika što ga čini najvećim metropolitanskim područjem na svijetu  (Više). Megalopolis je to u kojem se spaja duh davnih stoljeća s impresivnim svijetom budućnosti. Za turiste ima bezbroj nezaboravnih lokacija: od drevnih hramova, preko poznatog Tokijskog tornja, koji je, naglašavaju Japanci, viši od Eifelovog!, pa do mondenih četvrti bogatog noćnog života i uvijek pomalo mističnog Kabukichoa, „kvarta crvenih svjetiljki“ … ma što to u Japanu značilo.

KYOTO
Grad koji je tisuću godina bio prijestolnica Japana, a danas je nezaobilazna postaja turističkih grupa. Nastanjuje ga 1,5 milijuna stanovnika. Bivši carski glavni grad Japana tijekom više od tisuću godina, danas glavni grad prefekture Kyoto u središtu otoka Honshu. Zajedno s gradovima Osaka i Kobe čini drugo po veličini metropolsko područje Japana.   Više…

NIKKO
U ovom gradu, poznatom po ona simpatična “tri majmunčića” rođen je jedan od najstarijih i još uvijek možda najefektnijih svjetskoh turističkih slogana, koji u japanskom originalu glasi: Nikko o minai uchi wa, kekko to iu na, dok bi u slobodnom prijevodu rekli otprilike ovako:  „Ne reci lijepo je dok nisi vidio Niko“.  Inače, za japanske pojmove to je mali gradić od cca 85.000 stanovnika s nizom povijesnih građevina, ali i predivnim termalnim kupalištima u okolici.    Više…

NARA
Biser povijesti starog Japana, danas Grad danas od 380.000 stanovnika sa statusom zaštićene UNESCO zone. ime “Nara” potječe od japanske riječi „narashita“ smislu “napravljen ravno”.  Godine 2010, Nara je proslavila 1300-tu obljetnicu svog proglašenja japanskom prijestolnicom. Turističko blago čini osam hramova, svetišta i ruševina u Nari.       Više…

KAMAKURA
Grad u blizini Tokija, najpoznatiji po velebnom kipu Bude,  kojeg svakako treba vidjeti. ako je Kamakura danas vrlo malen grad, često je opisan u povijesnim knjigama kao bivši de facto glavni grad Japana i sjedište šogunata i namjesništva u  Kamakura razdoblju. Prema Institutu za istraživanje na svjetskim sustavima, Kamakura je bio četvrti najveći grad u svijetu 1250. godine, sa 200.000 ljudi. Od 1. ožujka 2010, grad ima populaciju od procijenjenih 174.016 stanovnika
Više…

OSAKA
Osaka je sa 2,7 milijuna stanovnika treći grad po veličini stanovništva u Japanu poslije Tokya i Yokohame u kojem svakako treba obići velebni Himeji dvorac, vrhunsku povijesnu građevinu i turističku atrakciju. Osaka je nekad bila trgovinsko središte Japana, ali je Tokyo danas preuzeo tu ulogu. No, u posljednje vrijeme mnoge velike kompanije premještaju svoja sjedišta iz Tokija u Osaku. Neke od većih kompanija sa sjedištem u Osaki su: Sharp, Panasonic itd…
Više…

HIROSHIMA
lučki je i industrijski grad na jugozapadu japanskog otoka Honshū. Ima 1.136.684 stanovnika (2003). Grad je osnovan 1589. godine. Hiroshima je najpoznatija po onome što se dogodilo 6. kolovoza 1945. godine kada je na taj grad pala prva atomska bomba. Zanimljivo je da je grad  smješten na prostranom i nizinskom ušću rijeke Ota, koje ima 7 kanala što dijele grad na šest otoka koji izbijaju na Hirošimski zaljev. Više…

FUJI
Sveto brdo oko 100 km jugozapadno od Tokija i javiša planina u Japanu (3.776 m) meta mnogih planinara i turista, jedan od simbola Japana. Jedno je od „tri sveta brda“ u Japanu, uz planine Monut Tate i Mount Haku. Uvršten je na popis zaštićene kulturne baze UNESCO-a. Iako je porijeklo samog naziva planine još do kraja neistraženo, vjeruje se da je planina ime dobila po ideogramima  “besmrtan”  ili „ni sa čim usporediv“.    Više…

Mail adresa za opaske, kritike i pohvale: japanline.hr@gmail.com